Geoblog.pl    Geoblog    Podróże    Aktualności    Wystawa fotografii naszej blogerki Karoliny Sypniewskiej
Zwiń mapę
2010
25
sie

Wystawa fotografii naszej blogerki Karoliny Sypniewskiej

 
Polska
Polska, Warszawa, Traffic Club
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 5 km
 
Zapraszamy wszystkich na wystawę zdjęć Karoliny Sypniewskiej, która swoją podróż dookoła świata relacjonowała na bieżąco na blogu sypkarola.geoblog.pl

W kręgu obrzędów. Azja i Oceania

Karolina o wystawie:

Obrzędy mają stałe miejsce w kalendarzach i ludzkich sercach na całym świecie. Choć festiwale i rytuały zakorzenione są w przeszłości, nadają sens teraźniejszości. W poszukiwaniu dzikich rytuałów wciąż praktykowanych w XXI-wieku wybrałam daleką Oceanię i Azję. Fascynacja odległymi kulturami, ich obyczajami i życiem codziennym była od zawsze obiektem moich pragnień. Celem mojej podróży było przeniesienie się w świat, który w minimalnym stopniu został dotknięty przez zachodnią cywilizacje.

Pojęcie XXI wieku w krajach rozwijających się ma zupełnie inne znaczenie niż w Europie. Życie bez bieżącej wody, elektryczności, technologii czy sklepów. Każdy codziennie zdobywa dla siebie jedzenie łowiąc, polując na dziki, krokodyle czy wspinając się na palmy po kokosy, banany i inne owoce. Koncept znanej nam 'higieny' praktycznie nie istnieje, a toalety, jeżeli są, to często drewniane chatki budowane nad wodą, w której tubylcy zarazem kąpią się czy myją naczynia... Podróżowanie w takich miejscach to wielkie wyzwanie i niecodzienna przygoda.

Wysoki poziom adrenaliny nie ulegał zmianie przez 2 lata trwania mojej podróży. Obcowanie z tubylcami, doświadczanie ich obyczajów, obserwacja stylów życia zostały przedstawione na tej wystawie. Festiwale oraz problemy życia codziennego skontrastowane zostały z innymi zakątkami naszego ekscytującego świata. Plemiona, z którymi obcowałam przez ostatnie miesiące nauczyły mnie, że można żyć szczęśliwie posiadając niewiele, ponieważ posiadanie zbyt wiele przysłania nam szczęście codzienności.

Wystawa została podzielona na trzy części- rytuały, ludzie, style życia. Podczas otwarcia wernisażu 23 sierpnia o 19.00 zostanie zaprezentowana multimedialna prezentacja z podróży oraz aukcja zdjęć, z której dochód będzie przeznaczony na społeczność Papui Nowej Gwinei.

Karolina Sypniewska to pasjonatka dalekich wypraw na własną rękę. Swoją przygodę z podróżami rozpoczęła jako 7-latka wyjeżdżając z rodzicami do Meksyku. Od kilku lat pełna pozytywnej energii spełnia swoje marzenia poznając najdalsze zakamarki naszego świata z jednym plecakiem. Podróżowanie to jej żywioł; stopem, na niskim budżecie, mieszkając u tubylców, Karolina najbardziej w wojażach ceni sobie kontakt z lokalnymi mieszkańcami. Nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu i po kolejnej podróży w głowie planuje następną. Fascynacja dzikimi kulturami i miejscami nietkniętymi w dużym stopniu przez kulturę zachodu doprowadziła ją np. na wyspy Vanuatu, Papuę Nową Gwinee, Bangladesz, Birmę, Mongolie, Pakistan, Iran czy Indie. Rosja i Australia na dłużej zagościły w jej kalendarzu- studia i praca pozwoliły na głębsze zagłębienie się w tamtejszą kulturę i okoliczne miejsca.

Karolina niedawno wróciła do Polski, którą opuściła w lipcu 2008 rozpoczynając swoją 2-letnią podróż z Bydgoszczy lądem w stronę Australii. Jechała stopem do Iranu, przemierzyła dziki Pakistan, wspięła się na ponad 5500m n.p.m., aby ujrzeć najwyższą górę świata Everest (Nepal). Wojaże w Indiach, Bangladeszu, Sri Lance i południowo-wschodniej Azji były jej celem przed podjęciem podyplomowych studiów na antypodach. Podróżniczka nigdy nie wyjeżdża z domu bez aparatu fotograficznego. To właśnie fotografia, dziennikarstwo, języki obce i nurkowanie to niektóre z zainteresowań młodej bydgoszczanki. Podczas wyprawy Karolina prowadziła internetowy dziennik podróżniczy sypkarola.geoblog.pl, w którym dzieliła się wrażeniami z drogi.

Traffic Club, ul. Bracka 25, sala klubowa, 3 piętro (wystawa czynna w dniach 23.08-06.09)
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (1)
  • zdjęcie
Komentarze (1)
DODAJ KOMENTARZ
zula
zula - 2010-08-25 16:12
dziękuję za informacje a Karolinie Sypniewskiej życzę cudownych następnych wypraw !!!
pozdrawiam także z Bydgoszczy :)
 
 
Geoblog
Blog ekipy Geoblog Sp. z o.o.
Piotr, Michał i Tomek
zwiedzili 0.5% świata (1 państwo)
Zasoby: 27 wpisów27 67 komentarzy67 47 zdjęć47 1 plik multimedialny1
 
Nasze podróże
04.08.2006 - 20.03.2013